Stoga, "Dnevni Magazin" govori vam kako da izaberete bezbedno posuđe za kuvanje i na šta treba paziti.
KAKO ISPRAVNO KORISTITI POSUĐE
- Teflon
Možda najkontroverznija opcija. Iako mnogi takav pribor smatraju sigurnim, postoji nekoliko upozorenja. Prazno teflonsko posuđe ne sme se pregrejati (stvoriće se štetna isparenja).
Čovek razvije simptome slične gripu i kućni ljubimci, poput ptica, mogu uginuti. Ako se na dnu takve tave pojave ogrebotine, treba ih odmah baciti.
Životni vek teflon tiganja je 3 godine. Dakle, ovo nije najbolja opcija. - Plastika
Plastične kutijice za hranu toliko su prisutne da ni ne pomišljamo na njihove opasnosti. Ne koristite ih za zagrevanje hrane u mikrotalasnoj pećnici.
Hemikalije koje čine ove proizvode završavaju u hrani. Ne zaboravite da je plastika takođe štetna za životnu sredinu.
Pored toga, plastika je sklona starenju, usled čega se iz nje oslobađaju proizvodi razgradnje. - Dobri stari prijatelji
Posuđe od livenog gvožđa je klasična sigurna opcija, dokazana godinama. Kada se kuva u takvom jelu, hrana se obogaćuje ionima gvožđa i postaje još zdravija.
U emajliranim jelima možete da kuvate bilo koju hranu bez štete po zdravlje. Dok takav lonac ne pukne... Mali komadi emajla i teški metali u hrani - posledice su upotrebe starih emajliranih posuda. - Staklo
Staklo se koristi za pečenje i čuvanje hrane u frižideru. Takođe se može koristiti za podgrevanje hrane u mikrotalasnoj pećnici.
Čaša je udobna i ne sadrži otrovne materije. Ogrebotine na površini staklenog posuđa nisu zastrašujuće. - Nerđajući čelik
Lonci od nerđajućeg čelika su udobni i izdržljivi. Kvalitetna jela dobro se greju i ne štete vašem zdravlju. U njemu možete da kuvate gotovo sve!
Nadamo se da će vam ovi saveti pomoći da odaberete najbolju opciju za svoju kuhinju.
Ne zaboravite da podelite važne informacije sa prijateljima!